MAL-PT1000
 99.00
MAL-PT1000
MAL-PT1000
MAL-PT1000 oben
MAL-PT100 unten
MAL-PT1000 rechts
MAL-PT1000 links
MAL-PT1000 Front/Rückseite
MAL-Miniaturmessverstärker
Blockdiagramm
made_in_germany
Perfectly Conditioned. Temperature.
Resistance signals of a PT100 sensor can optimally be adjusted to the input of a PC data acquisition system with the miniature measuring amplifier MAL-PT100. A perfect solution for temperature measurements in the range of -60..300°C. A 1mA sensor supply is provided for connected sensors.
Minimum Size. Great Performance. Small Price.
Resistance Measurement. Linearization. Amplification.
2-, 3-, or 4-Wire Technology.
Compatibility.
Get Connected.
The most important functions in a nutshell. For technical details see the relating data sheet (PDF).
  •   size: 24-pin DIL IC
  •   80Hz bandwidth
  •   differential input
  •   measured quantities: temperature (PT100), -60..300°C
  •   linearization
  •   sensor supply 1mA
  •   output filter 6dB/oct.
MAL-FU
MAL-FU
Miniature frequency to voltage converter
 99.00
MAL-THR
MAL-THR
Miniature measuring amplifier (thermocouple, type K)
MAL-SG Line
MAL-SG2
Miniature measuring amplifier (strain gauge, +/-2mV or +/-5mV)
MAL-U Series
MAL-U10
Miniature measuring amplifiers (voltage, ±10V, ±5V, ±1V))
MAL-ISO Line
MAL-ISO50
Isolating measuring amplifiers (±50V, ±10V, ±5V, ±1V, 20mA)
MAL-PT100
MAL-PT100
Miniature measuring amplifier (PT100, -60..300°C)